2 Temmuz 2010

Bugün Hangi Şarkıyı Mırıldansam?

Türkçe şarkılar dinleme gerekliliğim iki dakika mırıldanmak için iki saat düşünüpte türkçe şarkı bulamadığım zaman kafama tak etti. Arşivimden bir şarkı açıyım diyorum gidiyorum rakı ile meze yapılacak şarkılar açıyorum. Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Taş plaktan adını bilmediğim sayılamayacak kadar çok şarkı çıkıyor karşıma. Lan! İçmeden sarhoş olabilecek kapasiteye sahip insanım zaten. Bir de bunları açınca kafa oluyor bi dünya...

Bu açığımı kapayacak, bildiğin su gibi akan melodilerle şarkılarını konuşturan ne var ne var diye düşünürken Göksel'in albümlerine rastladım arşivde. En son 2010 çıkışlı albümü döndür döndür dinliyorum. Dile dolanası, biraz hüzünlü, biraz kıpırtılı şarkı açığını fazlasıyla karşılıyor ''Hayat Rüya Gibi''. Bazı şarkılarda Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan romantizmi bile yakalayabiliyorsunuz. Ehe. Zaten albümün ilk şarkısı Ah nerede. Bir zamanların sektirmeden türk filmi izleyicisi olduğumdan tevellüt şimdi lafı gelmişken şuraya iki caps iliştirmeden edemem. Tarık Akan romantizmi aşağı yukarı şöyle bir şey oluyor zaten. Kaldı mı bunlardan şimdi.
Velhasılı kelam insan sadece mutluyken şarkı söylemiyor, mutsuzken bir açıkları kapatma çabasına giriyor. Hatta baya oynak bir şarkıdan oturup dinlesen ağlanacak melodiler çıkartıyor. Mevcut ağlak şarkılar varken ne diye piç edelim şarkıları değil mi? Hasretinle yandı gönlüm'ü dinleyin mesela çok meraklıysanız ağlak, muğlak şarkılara. Sonra ''ölsem de bir kalsam da bir dinleyin''. Albümü atlamadan dinleyebilirsiniz. Göksel'e eşlik edin falan ne biliyim. Hatta Palavra'yı birlikte söyleyebileceğiniz birini bulursanız x ft. y bile yapabilir, harikalar yaratabilirsiniz. Bu arada Teoman yine yatak odası sesiyle şarkıya katkı sağlamış. Olmuş ama. 

Şu iğrenç hava şartlarında (kapalı hava ve nemden oluşan) belleğimde güzel çağrışımlar yaptırdığı için Göksel'e diyorum ki: büyüksün. Öhöm. Sizlere de bir güzellik yapıp tüm şarkıları upload ettim. Afiyetler olsun.

3 yorum:

Barakuda dedi ki...

züğürt tesellim, dileğim, sığınağım günün birinde niye yok burada..?

ah nerede efsanedir..

-bu boya ne ulan..?
-boyaya çarptım..

zuhahahah..

tarık akan romantizmi.. o tiple kapıların açılması, mst olunması normal tabii.. diğerlerinin bu yapışkanlık sonrasında alacakları tepki ya bir tokattır, ya bir aşağılamadır, yabenzer bişeydir.. aa tepki alamamak da vardı dimi pardon..

alemin kralı ali kaya'dır bu arada..

soulfrog dedi ki...

o şarkılar bu albümde yok ne yazık ki. ama özel bir playlist oluşturulabilir tabii neden olmasın.

tepki alamazsan yeterince etki yaratmamışsın demektir, deyip ortalığı dağıtırım.

Barakuda dedi ki...

tuzbuz..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...