29 Ağustos 2010

Frankie And Johnny
Bilmediğiniz türden Amerikan romance (Aromance diyorum ben) filmidir. Al Pacino'yu bir de aşkın büyülediği gözlerle bayık bayık bakarken izleyip ses tonunu bir de aşk ile dinginleşmiş haliyle dinleyin. Ben O'nun sesi konusunda tarafsız davranamam... Her repliğiyle kendine hayran bıraktırıyor beni.
Al Pacino ile Michelle Phiffer'ın ikinci kez birlikte rol aldıkları film bu. 1991 yapımı olan filmin öncesinde de Scarface'te rol almışlardı. İyi ki tekrar bir araya gelmişler diyeceksiniz.


Johnny* hapisten henüz çıkmış ve hayata yeniden başlamak için bir Yunan lokantasına aşçı olarak işe girmiştir. Bilin bakalım bu lokantada kim vardır? Hemen deyivereyim, Frankie*. Johnny, Frankie ile karşılaştığı ilk andan itibaren izlediğim en gerçek, en doğal, en çekilebilir kur yapan kişi olarak Frankie'nin etrafında pervane olur.  Frankie and Johnny adında bir şarkının olması Johnny'nin Frankie ile muhteşem bir çift olduklarını(olacaklarını), birbirleri için yaratıldıklarını Frankie'ye inandırma aşamasındaki ilk hamlede epey yardımcı olacaktır. Hoştu bu kısımda yaşanan diyaloglar..


Doğal bir süreç izleyeceksiniz bu filmde. Johnny'nin arsız ısrarları, aşka olan inancı; Frankie'nin umutsuzluğu, hayal kırıklığı, korkuları üzerine gelişen yaşadıkları... Özünde kaçan kovalanan bir ilişki seyri var, ama herhangi bir aşk filmindeki pseudo romantiklikten uzakta, samimi bir ilişki anlatımını daha ilk dakikadan fark edeceksiniz. İlk izleyişimin üstünden kaç yıl geçti bilmiyorum, izlemeye rutin süreçlerle devam ettiğimden her izleyişimde başka ayrıntısına odaklanıyorum.

İçerisinde muhteşem bir diş fırçalama sahnesini barındırması bile yetiyor filme hayran kalmama.. Filler güneşe bakar, gün gülümseyen suratlara doğar.. Ve işte o sahne..2 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben almanyadan sevgi, gercekten cok guzel bir blog, eger twitter veya facebook sayfasi varsa hemen
ekliycegim.

soulfrog dedi ki...

Teşekkür ederim. Facebook kullanmıyorum ancak, bir twitter adresim mevcut. Şuradan ulaşabilirsiniz: http://twitter.com/atmospheretic

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...