5 Nisan 2011

Happy Death Day Kurt Cobain!


İyi ki öldün Kurt Cobain! 

''Rest in peace'' diyorlar değil mi? Her nerdeyse huzur içinde olduğunu öngörerek(dileyerek) kullanıyoruz bu kalıbı. Ölmesinin hiçbir sakıncası olmaması gerekiyor öyleyse, huzur içinde olacaksa... Öyle ya. Yaşadığı süre boyunca pek huzur içinde olduğu söylenemeyen biri için ''iyi ki öldün'' demek daha akıllıca sanki. Tüh be! Nasıl ölür bunun gibi bir insan, bir idol, bir ilah! (Ölmeseydi o kadar idol olacak mıydı bakalım) O şekilde bir ölümü hak etmiyordu yakınmalarından, genç yaşta hayatını kaybetti(!) tabirinden acayip şekilde sıkıldım. Ne kaybediyor, efendim? HAYATINI! 
Kurt Cobain, hayatını kaybetti!
Bilmem kaç yıl önce bugün... Bakalım o bir hayat sahibi olduğunu düşünüyor muydu? Hangi hayat? Ben bir hayata sahip olduğumu düşünmüyorum mesela. Bu düşünce iyi veya kötü herhangi bir hayatın iyeliği üzerimde değil demektir. Kurt Cobain'in ölümüne üzülmek ve hayatını kaybetmiş oluşuna üzülmek çok ayrı şeylerdir. Ben kaybettiği bir şey olduğuna inanmıyorum. Özellikle belli toplulukların idolü haline gelmiş isimlerin erken(?) ölmesinin herkesin yararına olacağına inanıyorum. Neden acaba? Bir bakalım, zamanında efsane olmuş gruplarının, 70'lerin, 80'lerin çılgın attıran gruplarının elemanları için bugün ''götünün kılı kadayıf olmuş'' diyen yine aynı çılgınlar değil mi? Yaşlanmalarına rağmen istisnasız tüm hayranlarına eski ateşlemelerini yapan grup veya kişi kaç tane sizce? Bu müzik yapmak denilen şey acayip bir şey, dinamit gibi bence. İlk kıvılcımla ateşlenir önce, sonra bir yol boyunca parlamaya devam eder ve sona geldiğinde boooom! patlar ve söner. Patladıktan sonra ölürse dinleyici belki de ölümsüz kılacak her bir şarkısını. Ya ölmezse? Yine eskiye dönüş olacaktır, iyi zamanları hatırlamak için... En muhteşem parçaları dinlemek eski zamanların ruhunu hissedebilmek için. yeni çıkan albümleri koşa koşa yine alırız, ama misal ''bir ikinci albüm gibi değil'' deriz. Eskiyi, güzeli ararız.Adamları bir nevi yaşarken ölü sayarız şayet eskisi gibi değillerse. 
Çok bencillik edip idolleri ve dinleyicileri gibi kısır bir hayat döngüsü yarattım onlara değil mi? E aileleri yok mu onların? Var tabi sakin ol, aileler kişilere göre farklılık gösterdiğinden hiç girmiycem o konuya. Kurt Cobain'i Courtney Love'ın öldürdüğü üzerine varsayımları göz önünde bulundurursam bunun gibi örnekler için ''ama aileleri üzülüüür!'' diyemiycem. Bilemeyiz yani, susalım. 
KILL YR IDOLS

Adamlar öldü diye neredeyse suçlayacak duruma geliyor millet üzüntüden, niye öldün lan! diyerek... Ne olacaktı ya, yaşasaydı da bir süre sonra senin O'nu öldürmeni mi bekleseydi! Kurt Cobain her şeyi düşünmüş ve All Apologies'i bunun için bırakmıştır işte. Erken gittim, ne desem bilemiyorum, hepinizden özür diliyorum ve hepiniz ibnesiniz olum! diyor kendisi..

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...