20 Ağustos 2011

Deus Ex MachinaLost izleyenler Deus ex machina deyimine yabancı değillerdir. Lost'un 01x19 bölümünün ismiydi aynı zamanda. Lost'u 2 sezon izleyip bıraktığım ve tüm diziye ait inanılmaz spoiler yemiş biri olarak hala bir gün tüm Lost bölümlerini izleyebileceğimi düşünüyorum. Bu bölümü hatırlayacak olursak, olay döngüsü John Locke üzerinde yoğunlaşmıştı. Bölüm adı ile içeriğinin ne kadar örtüştüğünü Deus ex machina'nın anlamına baktığımızda görüyoruz.


Vikipedia'dan edindiğim bilgiler şöyle:
Deus ex machina (deus ex māchinā, çoğulu deī ex māchinīs) (Okunuşu: deus eks makina); bir kurgu veya dramada beklenmedik, yapay veya imkânsız bir karakter,alet veya olayın senaryo akışı içinde beklenmedik bir yerde aniden ortaya çıkması, örneğin anlatıcının bir anda uyanıp her şeyin rüya olduğunu anlaması veya aniden ortaya çıkan bir meleğin sorunları çözmesi için kullanılan Latince kalıp. Birebir çevirisi "makineden tanrı" olup, antik Yunan tiyatrosunda bir tanrıyı canlandıran karakterin bir vinç (machina) yardımıyla yukarıdan indirilmesi anlamında kullanılmaktaydı.


Antik Yunan döneminde yazılan tiyatro eserlerinde, eser yazarlarının çok sık başvurduğu bir yöntemdir. Hikayenin gidişi öyle karmaşık, içinden çıkılamaz bir hal alır ki, artık yazarın üretebileceği ilginç bir çözüm kalmaz ve sıklıkla başvurulan bir yöntem olarak da mitolojik tanrılar bir anda ortaya çıkarak olaya müdahale eder; ölmesi gerekeni öldürür, kurtarılması gerekeni kurtarırlar.


Bölümün başında John Locke çalıştığı yerdeki oyuncak fare kapanı hakkında bir şeyler anlatıyor. Burayı özellikle hatırlatıyorum, çünkü kısa filmde anlaşılamayan sesten 3.45'te ''We're all trapped.'' cümlesi çıkıyor. Bu sebeple bir bağlantısı olduğunu düşünmekteyim. Filmdeki o garip sesten çıkanların hepsi anlaşılmıyor, ama filme devam ettiğimizde gösterilen kağıdın üzerinde garip sesin söylediklerinin bir kısmının yazdığını görüyoruz.

'' Sun fallen down billboards leering. Flags dead machine bleeding death''


Kısa filmin görüntü ve ses kalitesini beğendim. Yönetmenin rastgele bir şeyleri ve modern insanın tutsaklığı gibi konuları bir araya getirmesi fazla klişe buldum. Filmdeki piyanodan çok daha fazla etkilendim. Filmin belli bir kurgusu olmasını beklemedim, bu sebeple bende duygusal dalgalanmalar yaratması filmi beğenmem için yeterliydi. Ancak ben siz okuyucuların bu filmden nasıl etkileşimler aldığıyla ilgileniyorum. Değerli yorumlarınızı beklemekteyim.


Son olarak Lost'un Deus ex machina bölümünün final sahnesiyle bitireyim bu yazıyı da.John Lock'ın performansı inanılmazdı. Ve şu isyanı hatrımdan çıkmadı:

- I've done everything you wanted me to do. So why did you do this to me? 

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...